A magyarok, bármily meglepő, általában 3-szor esznek egy nap. Persze ezt a meggondolatlan állítást azonnal cáfolni kell, mert mindenki nassol a főétkezések között (igazi uzsonnára és tízóraira senkinek nincs már ideje). Az ok, amiért ezzel az állítással kezdtem az írást az az, hogy a magyarok más nemzetekkel ellentétben tényleg 3-szor esznek, azaz minimum 3-szor. De ami még ennél is jellemzőbb, hogy a napi étkezésekből 2-nek (de 1-nek kötelezően) meleg, főtt ételnek kell lennie, szerintünk. Mert az evés alatt mi magyarok azt értjük, hogy leülünk egy asztalhoz, lehetőleg többedmagunkkal és lehetőleg valami meleget betolunk az arcunkba. Sajnos manapság a két főtt étel már nem fér bele az emberek többségének idejébe, de a ráérős, meleg ebéd minden magyar elidegenítetlen joga, szerintünk.
Nálunk biztosan nem tudnának megélni, az Igazából szerelem/Love actually-ból is ismert, irodában-szendvicset-kosárban áruló vállalkozók. A magyar munkavállaló le-elmegy ebédelni, lehetőleg a kerthelyiséget választja és a félórás ebédszünetet másfél órásra húzza ki, avval a felkiáltással, hogy „ez nekem jár, legfeljebb este tovább bent maradok.” Menüt rendel, és nem szendvicset vagy salátát, mint tőle nyugatra élő földrésztársai, azaz levest és főételt eszik, és ha szerencséje van, kap hozzá süteményt is, ha nem, eszik egy fagyit, mert mint egy korábbi posztban megtudhattuk nálunk nagyon meleg van, és az egészet leöblíti egy kávéval. Idősebb korosztály eszpresszóval, fiatalabbak tejeskávéval. De erről még később bővebben.
Az egész ebédelő rendszert támogatja és életben tartja az a csodálatos szokás, hogy a kötelező borravalóval együtt Budapesten 1000 forintból, azaz 3,5 euróból kétfogásos menüt kap a megfáradt dolgozó (a fent említett szerencse süti csak ritkán jár). Nyugat-Európában még a vidéki városokban is lehetetlen 10 euró alatt napi menüt kapni. Egy szakadt, turistamentes spanyol kisvárosban 12 euróért az iskolai menzán halálra unt rizses-húst kaptam, (igaz ott pealla-nak hívják) és még örülöm kellett, mert akciós volt.
Foto: facebook, Abszint
Kommentek